20.09.2019.

Par Latvijas Bankas makroekonomiskajām prognozēm

Latvijas Banka septembrī pazemināja Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmes prognozi 2019. gadam un 2020. gadam. Aktuālais novērtējums liecina, ka tautsaimniecības izaugsme šogad būs 2.5% līmenī, bet nākamgad tā būs 2.6%. Latvijas Bankas inflācijas prognoze šim un 2020. gadam atstāta nemainīga – attiecīgi 2.9% un 2.5%.

Latvijas tautsaimniecības izaugsme

Bremzējoties globālajai un eiro zonas ekonomikai, pakāpeniski lēnāka kļūst arī Latvijas izaugsme. Vājinoties pieprasījumam Latvijas būtiskākajās tirdzniecības partnervalstīs, bremzējas eksports, un nu IKP izaugsmes noturēšanā galvenā loma ir iekšzemes pieprasījumam.

Patlaban stabilākais no iekšzemes pieprasījuma komponentiem ir privātais patēriņš, savukārt investīcijas, uzņēmumiem kļūstot piesardzīgākiem uz ieilgušā ģeopolitisko norišu radītā nenoteiktības fona, šobrīd aug mērenāk pretstatā pērn piedzīvotajiem divciparu skaitļiem. Dziļāk analizējot eksporta tendences, bremzēšanās novērojama galvenajā eksportējošajā nozarē – apstrādes rūpniecībā. Kokapstrādes izlaide sarūk, ko nosaka vairāki faktori, bet viens no galvenajiem ir ārējā pieprasījuma sarukums, jo īpaši Skandināvijas valstīs un breksita iespaidā – Lielbritānijā.

Iekšzemes pieprasījuma pozitīvās tendences atspoguļojas tādās pakalpojumu nozarēs kā, piemēram, profesionālie pakalpojumi, izklaides un atpūtas pakalpojumi, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi. 

Tomēr arvien skaidrāk iezīmējas, ka Latvijas tautsaimniecība jau ir pāri ekonomiskā cikla virsotnei un tautsaimniecības izaugsme pamazām sāk bremzēties. Turklāt bremzēšanās pastiprinās – ja vēl pērn decembrī Latvijas Banka prognozēja Latvijas IKP pieaugumu 2019. gadā 3.5% līmenī, tad jūnijā šī prognoze galvenokārt ārējo faktoru ietekmē tika samazināta līdz 2.9%, bet aktuālais novērtējums liecina, ka tautsaimniecības izaugsme šogad būs 2.5% līmenī (sezonāli izlīdzināti dati). 

Latvijas Bankas IKP pieauguma prognoze 2019. gadam

IKP pieauguma prognoze 2019. gadam

Latvijas Banka koriģējusi arī 2020. gada ekonomikas izaugsmes prognozi – gaidāms, ka Latvijas tautsaimniecība nākamgad augs par 2.6% (sezonāli izlīdzināti dati; iepriekšējā prognoze – 3.1%).

Latvijas Bankas IKP pieauguma prognoze 2020. gadam

IKP pieauguma prognoze 2020. gadam


Turpinoties vai pat pastiprinoties nelabvēlīgajai ārējās vides iedarbībai, nav izslēgts, ka arī pašreizējās 2020. gada izaugsmes prognozes var nākties koriģēt lejupvērstā virzienā.

Inflācija

Latvijas inflācija turas ap 3%, kas atbilst ekonomikas situācijai un pakāpeniskai Latvijas iedzīvotāju ienākumu līmeņa konverģencei ar citu eiro zonas valstu līmeni. Pašlaik lēnāka ekonomiskā izaugsme vēl neatspoguļojas inflācijā – pamatinflācija, atpaliekot no ekonomikas cikla, vēl joprojām uzrāda pakāpenisku pieauguma tendenci. Saglabājoties augstam atalgojuma gada pieauguma tempam, arī pakalpojumu cenu inflācija, kas visvairāk reaģē uz iekšzemes darbaspēka izmaksu pārmaiņām, pārsniedz 3%. 

Tomēr Latvijas Banka paredz, ka līdz ar ekonomikas aktivitātes bremzēšanos arī inflācija pakāpeniski samazināsies. Inflācijas samazinājumu veicinās arī globālo pārtikas izejvielu (kviešu, piena) cenu dinamika, kas pēdējo mēnešu laikā bijusi lejupvērsta. Naftas cenu dinamika uzrāda lielu nenoteiktību, jo globālā pieprasījuma vājināšanās ietekmi atsver piedāvājuma šoki, piemēram, nesenais uzbrukums Saūda Arābijas naftas pārstrādes infrastruktūrai. 

Ņemot vērā šo faktoru kopu, Latvijas Bankas inflācijas prognoze šim un nākamajam gadam tiek atstāta nemainīga – attiecīgi 2.9% un 2.5%.

Gada inflācija (SPCI, %) un Latvijas Bankas prognoze 2019. un 2020. gadam

Inflācija

 

APA: (2019, 14. nov.). Par Latvijas Bankas makroekonomiskajām prognozēm . Taken from https://www.macroeconomics.lv/node/651
MLA: "Par Latvijas Bankas makroekonomiskajām prognozēm " www.macroeconomics.lv. Tīmeklis. 14.11.2019. <https://www.macroeconomics.lv/node/651>.
Up